Last Updated on July 24, 2023 by Zohar Bar Chen

CHATGPT – שימוש לרואי חשבון

 

מהו ChatGPT

ביום ש- ChatGPT שוחרר לציבור הרחב בנובמבר 2022, נכנסתי למערכת ונדהמתי מהבינה וממערכת ה-AI ומהתשובות המדוייקות של המערכת. ניסיתי לאתגר את המערכת ולעיתים הגעתי גם לקצה, עם תשובה גנרית. אך מאז למדתי להשתמש ולהעריך את הכלי, גם ככלי עזר לרואה חשבון, ובפוטנציאל של המערכת לשימוש במשימות רוטניות החוזרות על עצמן.

אך תחילה, מי שלא חי בכדור הארץ בתקופה האחרונה, ולא שמע על ChatGPT, המערכת הינה CHAT מבוססת מערכת AI (בינה מלאכותית) שפותח על ידי חברת OpenAI מעבדת מחקר של בינה מלאכותית. המערכת אומנה כמערכת למידה והיא אומנה על מערך נתונים ענק על מנת לזהותת דפוסים ויחסים בשפה, המערכת מסוגלת לענות על תשובות במגוון תחומים תוך יכולת סיכום וכתיבה, כתיבת קוד, ניפוי שגיאות, חיבור מוזיקה, כתיבת שירה ועוד, וזהו צעד ענק של תחום ה-NLP (Natural Language Processing) – עיבוד שפה טבעית.

במאמר נעסוק ברתימת היכולות של המערכת בעבודת רואה חשבון ובפוטנציאל של המערכת בשימוש מערכות כספיות.

שימושים ב-ChatGPT

 

  1. הסבר מונחים מקצועיים – המערכת יכולה להסביר בשפה מקצועית ברורה ולסכם נושא בכמה משפטים. נכון שאפשר למצוא הכל בגוגל היום, אולם התשובות שגוגל מחזיר הן קישורים לאתרים, שע”פ האלגוריתם של גוגל הכי מתאימים. אולם לעיתים אנו מעוניינים בתשובה קצרה, ולא לקרוא מאמרים ארוכים. בדוגאמ למטה שאלתי את ChatGPT מהו  Vesting  בהקשר של אופציות, וקיבלתי תשובה כולל דוגמא (אם כי גם כאן נושא עברית/אנגלית לא עובד באופן מושלם).

 

 

2. סיכום וריענון תקני חשבונאות  – ChatGPT כאמור כמערכת לומדת, יודעת לסכם נושאים ארוכים, ולהוציא בצורה אינטלגנטית את העיקר של המאמר. בדוגמא הבאה ביקשתי מ-ChatGPT לסכם את IFRS 15, ואף הגבלתי אותו במספר המילים. התוצאה הינה מאוד מדוייקת, כולל נושא של זיהוי החוזה וקביעת מחיר העיסקה. אגב התוצאה הראשונה של גוגל בנושא הייתה תקן בינלאומי מספר 15 מאמרשל  104 דפים מלאים כתובים בצפיפות- תוצאה מדוייקת אך לא רלבנטית.

 

 

 

 

3. הפקת דוחות ומסמכים, תארו לכם שניתן להזין ל-ChatGPT את נתוני השכר השנתיים (טופס 106) ועל סמך הטופס לייצר דוח 1301 לצרכי מס, נכון שהיום יש אוטמציות רבות בנושא, אך מערכת לומדת, תדע להעתיק את נתוני הנישום מדוח ה-106, ולשתול אותם בשדות הנכונים בטופס 1301, ובעתיד לאחר שהמערכת תאומן ותלמד, היא תוכל לתקן את טופסי ה-1301 ואף להמליץ המלצות. טופס 1301 הינו דוגמא פרטנית וכמובן המערכת יכולה ללמוד כל טופס למס הכנסה ביטוח לאומי או רשות אחרת. כך שרואה חשבון יוכלו להתעסק בייעוץ אסטרטגי ופחות בעבודה רוטינית של מילוי טפסים.
4.שרות לקוחות – בעבודתי אני נתקל לא מעט בבקשות להפקת תלושים או טפסי 106 של שנים קודמות, או הפקת מאזן בוחן ודוחות כספיים לשנים קודמות, אלו פעולות רוטניות שמערכת לומדת כדוגמת ChatGPT תוכל לבצע בחלקיק שניה, ולשחרר את הרואה חשבון ממטלות אלו.
 
שימוש ב-ChatGPT – חסרונות
 החסרונות של שימוש ב-ChatGPT כוללים את ההגדרה וההדרכה הראשונית, שעלולים לגזול זמן רב והטמעה ארוכה ויקרה. בנוסף, ChatGPT עדיין מוגבל ביכולותיו וייתכן שלא יוכל להתמודד עם משימות מורכבות יותר (איחוד דוחות כספיים, Due Diligence)לבסוף, שימוש ב ChatGPT  כמערכת טכנולוגית חדשה ולומדת עלול להוביל לטעויות ולשיבוש בעבודה ולעיכובים בדיווחים.

 

 

חשש של רואי חשבון לגבי האפשרות ש- ChatGPT יחליף אותם ויהפוך אותם לפחות רלוונטיים נכון להיום הוא חשש לא סביר, שכן בעוד שChatGPT  יכול להפוך משימות שגרתיות לאוטומטיות ולספק ניתוח נתונים, הוא עדיין מוגבל ביכולותיו ואינו יכולה להחליף באופן מלא את המומחיות והשיפוט של איש מקצוע מיומןרואי חשבון  מביאים לשולחן ידע ומיומנויות יקרות ערך שלא ניתן להחליף היום במכונה.

למעשה, השימוש ב-ChatGPT   יכול לעזור לרואי חשבון  להוכיח את הערך שלהם ללקוחות, על ידי מענה מהיר יותר, דיוק משופר ותובנות והמלצות חשובות. 

לנו באקאונטיקס- AccountX ניסיון של למעלה מ-20 שנה בניהול כספים (CFO Services) עבור סטארטפים, חברות הייטק וחברות SaaS, כולל קבלת מענקי פיתוח וצמיחה מהמדינה ועזרה בגיוס הון, מעוניינ/ת לשמוע עוד? קבע/י פגישה לייעוץ. 

LinkedIn
Facebook
Email